_dodatki_okuciowe_pl

Dodatki ułatwiające życie

Dodatki systemowe do okuć okiennych.

Czyli jakie rozwiązania ułatwią nam funkcjonowanie w naszym domu?

Okna i drzwi w naszym domu pełnią niezwykle ważną funkcję. Oprócz tego, że mają stanowić zabezpieczenie przed potencjalnym włamywaczem, być swego rodzaju azylem i chronić naszą intymną sferę życia, to dodatkowo mają być ozdobą wnętrza, która umożliwia nam widoki na otoczenie.

Wielu z Was zapewne wybierając okna i drzwi do swojego domu, skupia się głównie na kolorze oraz żeby były nowoczesne, energooszczędne i na tyle solidne by służyły nam latami.

I słusznie, skupiacie się na tym co najistotniejsze…ale w tym artykule zachęcamy do „zagłębienia się” w temacie funkcjonalności okien i drzwi. Chodzi o to, abyś zastanowił się czy nie potrzebujesz czegoś więcej od okien niż to żeby się tylko otwierały i zamykały. Większość tych funkcjonalności obejmują właśnie DODATKI SYSTEMOWE.

Wśród tych dodatków znajdziemy m.in. klamki okienne z dodatkowymi funkcjami, zatrzaski balkonowe oraz specjalne mechanizmy okuć okiennych

 

A więc jakie okna najlepiej zamontować?

Hmm, nikt Wam tego nie powie wprost. Wasz dom, wasz wybór. Ale żeby przybliżyć Wam bardziej tematykę dostępnych na rynku „bajerów”, których zastosowanie w pewnych przypadkach jest jak najbardziej uzasadnione, przedstawiamy Wam przykładowy dom.

W każdym pomieszczeniu umieściliśmy okna, których funkcjonalność opisaliśmy poniżej. Mam nadzieję, że nasza „ściąga” okaże się dla Was pomocna. A przynajmniej, wzbogacicie swoją wiedzę w tym zakresie.

dasHausmitz.PNG_optimized

(1) Pokój dziecka.

Rozważając aspekt bezpieczeństwa dzieci, zwłaszcza w ich pokojach część z was pomyślałaby, że najrozsądniej byłoby zamurować okno. Ale spokojnie, nie ma takiej konieczności. Dzięki zastosowaniu w oknie okucia „TILT BEFORE TURN” czyli tzw. uchył przed otwarciem, możemy oszukać trochę nasze szkraby, gdy pokusi ich chęć otwarcia okna. System ten działa odwrotnie niż w standardowym okuciu, tzn. że przekręcając klamkę tak jakbyśmy chcieli otworzyć okno, ono nam się tylko uchyli. Dodatkowo jeśli zabezpieczymy okno klamką z kluczem, będziemy mogli spokojnie wietrzyć pomieszczenie (pozostawiając okno w pozycji uchylonej) bez obaw o bezpieczeństwo przebywających w domu dzieci.

pokoj-dziecka
PADK_okucie_odstawne_pl

(2) Łazienka.

To pomieszczenie, w którym jest największa wilgotność powietrza, a więc wymaga najlepszej wentylacji. W tym przypadku możemy albo zastosować w oknie nawiewnik, który zapewni nam stałą cyrkulację powietrza, albo zamontować okno z okuciami PADK. Co to znaczy? PADK czyli w j. niemieckim Drehkipp-Fensterbaschläge mit Parallelabstellfunktion, to okucie rozwierno-uchylne z funkcją równoległego odstawienia. Dzięki możliwości równoległego odstawienia okna, poprzez odpowiednie ustawienie klamki, pomiędzy ramą a skrzydłem powstaje 6-cio milimetrowa szczelina pozwalająca nam na szybką wentylację pomieszczenia bez konieczności otwierania skrzydła. W celu np. umycia okna, możemy je normalnie otworzyć a w upalny dzień pozostawić w pozycji uchylnej.

 

(3) Gabinet.

Elegancki Design okien zapewnią tzw. KRYTE OKUCIA. Obecnie większość producentów okuć ma takie rozwiązanie w swojej ofercie. Elementy zasuwnicy oraz zawiasy zostały ukryte w skrzydle. Gdy okno pozostaje zamknięte lub uchylone, okucia pozostają niewidoczne. Jedynie klamka pozostaje widocznym elementem, ale dobór odpowiedniego modelu pozwoli nam uzyskać estetyczny wygląd okna.

 

kryte okucie
klamka dołem

(4) Kuchnia.

W wielu projektach przed oknem w kuchni często zamontowany jest zlew, lub blat kuchenny. Niestety rzadko kiedy wybierając taką aranżację wnętrza myślimy o tym jak to nasze okno będziemy obsługiwać. Kuchnia podobnie jak łazienka jest pomieszczeniem najbardziej wymagającym wentylacji. Oprócz posiadania okapów i wyciągów, to właśnie tu najczęściej uchylamy okno w celu przewietrzenia. I tu też najczęściej pojawiają się problemy z dostępem do klamki. Wyciąganie się jak struna i stawanie na palcach by z trudem złapać uchwyt, może być jedynie sennym koszmarem. Aby ułatwić Wam obsługę okna kuchennego proponujemy zastosowanie okucia z klamką zamontowaną w dolnym ramiaku skrzydła. Okucie wzbogacone w specjalne wspomaganie w rozwórce sprawia, że nawet trudno dostępne okna mogą być wygodnie otwierane i zamykane. Takie rozwiązanie mają m.in. okucia marki WinkHaus

(5) Salon.

Dla dużych elementów przesuwnych polecamy zastosowanie nowoczesnych okuć np. do HS’ów, które pozwolą nam na łatwą obsługę dużych i ciężkich skrzydeł oraz umożliwią nam ich przesuwanie jedną ręką. Dodatkowo zastosowanie klamki z wkładką zamka podwyższy poziom bezpieczeństwa.

Adjustments (9)
bezpieczenstwo

(6) Sypialnia.

Funkcja mikrowentylacji zapewnia nam uzyskanie komfortowych warunków do spania i optymalnej temperatury bez zbytniego wychłodzenia pomieszczenia. Możliwość zastosowania okuć z zabezpieczeniem antywłamaniowym klasy RC1 lub RC2 z klamką z kluczykiem, pozwoli nam na spokojny sen.

(7) Pokój gościnny.

Jeśli chcemy mieć pewność, że wychodząc z domu pozostawiliśmy okna zamkniętymi, proponujemy zastosowanie Kontaktronów– czyli inaczej czujników będących częścią systemu alarmowego lub kontroli dostępu. Wyróżniamy dwa typy alarmów- czujnik ruchu okucia oraz czujnik ruchu skrzydła. Zasadniczo te dwa rozwiązania mają ten sam cel: poinformować nasz system alarmowy, w jakiej pozycji znajduje się nasze okno. Jeśli ten stan jest przez nas nieakceptowalny to znaczy, że prawdopodobnie ktoś wbrew naszej woli otworzył nasze okno. Dzięki kontaktronom zatem możemy monitorować w jakiej pozycji jest okno: otwarte, uchylone czy zamknięte. Kontaktrony możemy zgrać z systemem inteligentnego sterowania domem, do którego możemy mieć wgląd poprzez aplikację mobilną. Do wyboru mamy wersję klasyczną przewodową wymagającą stałego źródła zasilania lub bezprzewodową w dwóch wariantach: nawierzchniowym z baterią słoneczną, działające niezależnie od źródeł zasilania lub w wersji ukrytej, zasilane na baterie. Taki wariant kontaktronów ma w swojej ofercie marka WinkHaus.

 

kontaktrony_bezprzewodowe_pl

Przeczytaj również

Automatyka_do_rolet
Akcesoria do rolet
turen
Wybór drzwi
szprosy
Szprosy
VB
Poszerzenia okienne
Antipanik Beschlag
Okucia antypaniczne
fenster wie oeffnen

Planujesz budowę domu i chcesz poznać dostępne rozwiązania? Napisz lub zadzwoń.

Poniżej jest dostępny przycisk do naszego konfiguratora okien, możesz szybko poznać ceny.

KONTAKT

+48 71 787 49 81
Skontaktuj się z jednym z naszych pracowników, aby omówić szczegóły.
O, której mamy zadzwonić do ciebie? ? (UTC+01:00):

Dzień Miesiąc Godzina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *