Bouquet of artificial flowers in a window to look through the window at the sea. relaxation concept

Parapety okienne – praktyczne i dekoracyjne

W czasie wymiany okien lub ich zamawiania powinno się także przywiązywać dużą wagę do wyglądu parapetów. Można nawet powiedzieć, że parapety są uważane za najważniejszą część okien.

Parapety mogą stanowić ciekawą dekorację, ale nie powinniśmy zapominać, że są one również konieczne ze względów praktycznych. Odpowiadają za to, aby woda deszczowa z okien nie przedostała się przez ścianę. Parapety zdecydowanie temu zapobiegają. Dlatego każdy parapet ma pewne nachylenie i rowek odwodnieniowy na zewnątrz. W zależności od tego, czy parapety znajdują się wewnątrz czy na zewnątrz, są wykonane z różnych materiałów. Kamień naturalny, aluminium, kamienie sztuczne – materiały te nadają się do parapetów we wszystkich możliwych długościach i szerokościach. W starszych budynkach nadal znajdują się parapety zewnętrzne wykonane z cegły pionowej.

Jaki parapet wybrać?

Parapet w części zewnętrznej ma praktyczną funkcję. Parapet we wnętrzu jest jednak uważany za dekorację. Nie tylko zasłona, ale także atrakcyjny parapet jest odpowiedzialny za to, że nasze okna robią dobre wrażenie. Powinniśmy szukać takich materiałów, aby nasze wnętrza tworzyły harmonijną całość. Parapety wewnętrzne są często używane jako półki na kwiaty lub inne dekoracje.

Jakie materiały na parapety należy zastosować na powierzchniach wewnętrznych?

W rzeczywistości możemy wybrać parapety wykonane z naturalnego drewna lub pokryte tworzywem sztucznym o bardzo różnych wzorach, takich jak marmur, drewno lub kamień. Obecnie dostępne są parapety w wielu różnych kolorach. Wewnątrz, gdzie jest stosunkowo wilgotno, np. w łazience lub w kuchni parapety są często uzupełniane dekoracyjnymi płytkami. Jeśli położysz kwiaty na parapecie, powinieneś wybrać kamień naturalny lub sztuczny.

Jeśli wybieramy parapety, oczywiście powinniśmy również wziąć pod uwagę cenę. Ceny mogą zależeć od wybranych materiałów. Najtańsze i najpopularniejsze to parapety drewniane z płyty wiórowej z dekoracyjną powłoką z tworzywa sztucznego. Popularne są również parapety ze sztucznego kamienia. Rozsądną opcją sa również parapety wykonanych z kamienia sztucznego związanego cementem (marmur aglo, kamień sztuczny itp.). Takie parapety wyglądają bardzo dobrze i są tańsze niż te wykonane z marmuru lub granitu. Ważne jest również, aby parapety ze sztucznego kamienia miały niższą przewodność cieplną na zewnątrz niż parapety marmurowe lub granitowe w zimie.

Jeśli chcesz wyposażyć swój dom w nowe parapety , cena odgrywa ważną rolę. W przypadku stosunkowo dużych nieosłoniętych okien warto pomyśleć o marmurowych lub granitowych parapetach. Nie można zaprzeczyć, że dodają one dodatkowej elegancji salonowi.

W rzeczywistości nie ma złych parapetów. Wybór specjalnego wariantu to tylko kwestia gustu.

Przeczytaj również

Planujesz budowę domu i chcesz poznać dostępne rozwiązania? Napisz lub zadzwoń.

Poniżej jest dostępny przycisk do naszego konfiguratora okien, możesz szybko poznać ceny.

KONTAKT

+48 71 787 49 81
Skontaktuj się z jednym z naszych pracowników, aby omówić szczegóły.
O, której mamy zadzwonić do ciebie? ? (UTC+01:00):

Dzień Miesiąc Godzina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *