ciepla-ramka1

Jak „ciepła ramka” poprawia właściwości okien

Decydując się na nowe okna, najczęściej naszą głowę zajmują: ilość komór, ilość szyb, kolor okien oraz rodzaj bezpieczeństwa jakie zapewnią okucia. Często pada również pytanie – czy okna mają mieć ciepłą ramkę?

W poniższym artykule postaramy się przybliżyć Wam tę tematykę.

ramka dystansowa

Co oddziela szyby od siebie, które są w oknach?

W pakietach dwu- i trzyszybowych, przestrzeń pomiędzy szybami wypełniona jest argonem – gazem szlachetnym, który stanowi podstawę funkcji termoizolacyjnej pakietu szybowego będącego najczęściej największym elementem składowym okna. Wspomniane szyby utrzymują od siebie odstęp dzięki ramkom dystansowym. 

Gdy w pakietach szybowych stosujemy zwykłą ramkę aluminiową, która ma słabe właściwości izolacyjne, powstaje tzw.”mostek cieplny”, ma to negatywny wpływ na bilans cieplny budynku/ pomieszczenia. Dodatkowo w tym przypadku zastosowanie „zwykłej” ramki i braku odpowiedniej wentylacji pomieszczeń, doprowadzić może do schłodzenia temperatury powierzchni szyby wewnątrz pomieszczenia przy jej krawędzi. Gdy temperatura powierzchni szkła spada poniżej określonej temperatury tzw. punktu rosy, w tym miejscu tworzą się skropliny, czyli mamy do czynienia ze zjawiskiem kondensacji pary wodnej. Efekt ten jest wynikiem zbyt dużej różnicy temperatur pomiędzy szybą zewnętrzną a wewnętrzną.

 

super-spacer3

Co daje zastosowanie „ciepłej ramki” w oknach?

Dzięki zastosowaniu tzw. CIEPŁEJ RAMKI, wykonanej z odpowiedniego materiału o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych, problem kondensacji wilgoci na szybach w dużej mierze znika, co przekłada się na większy komfort mieszkańców i zdrowszy sen. Poza tym powinniśmy pamiętać, że sama „ciepła ramka” nie chroni przed powstawaniem pary wodnej w pomieszczeniu i jej osadzaniem się na oknach. Zawsze należy dbać o prawidłową wentylację pomieszczeń,  poprzez wietrzenie mieszkania i niezasłanianie kanałów wentylacyjnych. Dodatkowo zalecane jest stosowanie w oknach nawiewników, które możemy ustawić tak by zapewnić optymalną wentylację każdego pomieszczenia. W przypadku braku zapewnienia odpowiedniej wentylacji z biegiem czasu zacznie pojawiać się problem powstawania pleśni, np. na uszczelkach przyszybowych, wynikający z nadmiernej wilgotności powietrza, co w ostateczności może doprowadzić do powstania grzyba na ścianie. A to nie służy zdrowiu. 

Okna, w których stosuje się szyby z „ciepła ramką” wykazują się lepszymi parametrami termoizolacyjnymi. To z kolei  przekłada się na zmniejszenie kosztów ogrzewania zimą i obniżenie kosztów za klimatyzację, służącą do obniżenia temperatury wewnątrz pomieszczenia latem.

 

Czy warto zainwestować w okna z CIEPŁA RAMKĄ?

Jeśli zamierzamy wymienić okna starego typu, które nie grzeszą szczelnością i jakością, wymiana ich na NOWE na pewno przyczyni się do zmniejszenia strat ciepła w naszym domu. W przypadku gdy budujemy nowy dom, tym bardziej inwestycja w energooszczędne okna nam się opłaci. 

Obecnie niektóre firmy oferują okna z CIEPŁĄ RAMKĄ w standardzie, u innych trzeba o nią poprosić. Takie okna mogą być nieco droższe, ale myślę, że warto mądrze zainwestować.  Dzięki temu w niedługim czasie wasze rachunki za ogrzewanie powinny się zmniejszyć i w waszym domowym budżecie pozostanie więcej pieniędzy. 

 

Kolory „ciepłych ramek”

Jeśli chodzi o aspekt kolorystyczny, „ciepłe ramki” mają tą przewagę nad „zwykłymi” aluminiowymi, że mogą występować w wielu kolorach.

Dla przykładu poniżej przedstawiam kolorystykę dostępną dla popularnych na rynku ramek SGG SWISSPACER 

kolory-swisspacer

Oto krótkie podsumowanie dobrego wpływu „ciepłych ramek” na walory okien:

  1. Okna są jeszcze bardziej ENERGOOSZCZĘDNE. Stosując „ciepłe ramki” w pakietach szybowych, podwyższamy izolacyjność cieplną okien, a to wpływa na obniżenie kosztów energii potrzebnej do ogrzewania pomieszczeń.
  2. Okna stają się jeszcze bardziej KOMFORTOWE, poprzez ograniczenie kondensacji pary wodnej na obrzeżu szyby i uniknięcie ryzyka powstawania pleśni.
  3. Okna wyglądają jeszcze bardziej ESTETYCZNIE. Dzięki wysokiej jakości materiału użytego do produkcji ramek oraz dostępnym wielu wariantom kolorystycznym, możemy optymalnie zaprojektować każde okno i każdą fasadę, dopasowując ramkę do koloru okien.

 

 

Przeczytaj również

Planujesz budowę domu i chcesz poznać dostępne rozwiązania? Napisz lub zadzwoń.

Poniżej jest dostępny przycisk do naszego konfiguratora okien, możesz szybko poznać ceny.

KONTAKT

+48 71 787 49 81
Skontaktuj się z jednym z naszych pracowników, aby omówić szczegóły.
O, której mamy zadzwonić do ciebie? ? (UTC+01:00):

Dzień Miesiąc Godzina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *