nach innen

Jak prawidłowo określić stronę i kierunek otwierania drzwi wejściowych?

Myślę, że większość z Was choć raz w życiu stanęła przed wyborem drzwi do swojego domu lub mieszkania. Oprócz tego, że trzeba wybrać wzór- ten najbardziej odpowiadający, to jeszcze zdecydować się z jakiego materiału mają być wykonane nasze drzwi marzeń (do wyboru mamy: PVC, aluminium, drewno) oraz jaką klasę zabezpieczenia przed włamaniem powinny posiadać.

Kolejnym krokiem jest określenie: w którą stronę mają się otwierać nasze drzwi i w jakim kierunku?- No jak to, większość z Was pewnie pomyślała, że NORMALNIE! …a po chwili zastanowienia sami nie wiecie co to oznacza.

Przecież „Normalnie!” to może oznaczać wszystko. Może sąsiadka też chciała „Normalne” drzwi- takie „Standardowe”- to ostatnio modne określenie używane przez sprzedawców i kupujących, którzy nie chcą dokładnie sprecyzować to jest w ofercie lub co ma się w niej znaleźć, zostawiając sobie „pole do popisu” na później, kiedy to trzeba będzie w końcu przedstawić co obejmuje ten „standard”.

Jeśli to czytasz, to pewnie właśnie stoisz przed zamiarem kupna drzwi i chcesz dobrze wypaść przed sprzedawcą, wiedząc o co chodzi. Albo już zrobiłeś ten pierwszy krok, czyli rozeznanie w modelach, możliwościach, może nawet już masz jakąś ofertę…a teraz trzeba podjąć decyzję i złożyć zamówienie. I tu na 100% padnie pytanie: w jakim kierunku mają się otwierać Pańskie nowe drzwi?

W prawo czy w lewo Pan woli? – Yyyyh?

 

No i właśnie po to powstał ten artykuł, żeby Wam to w prosty sposób wyjaśnić.

Otóż istnieją dwa kierunki otwierania drzwi:

drzwi otwierane do środka
(do wewnątrz)

drzwi otwierane na zewnątrz

Tu chyba nic więcej wyjaśniać nie trzeba.

Jeśli chodzi o strony otwierania, to również są dwie: 

lewa

prawa

Aby w prawidłowy sposób określić jak otwierają się Twoje drzwi (lub jak miałyby się otwierać) należy pamiętać, że stojąc przed drzwiami i chcąc pociągnąć za klamkę lub pochwyt, skrzydło drzwi musi otwierać się w naszym kierunku, czyli potocznie mówiąc „do nas”.

Kolejna ważna rzecz, na którą należy zwrócić uwagę to zawiasy. Stojąc przed drzwiami i patrząc na zawiasy możemy określić w którą stronę otwiera się skrzydło. Jeśli zawiasy znajdują się po naszej prawej stronie, wówczas mówimy, że mamy do czynienia z drzwiami „PRAWYMI”. Gdy zawiasy są po lewej stronie skrzydła- określamy drzwi jako „LEWE”.

Podsumowując: jeśli otwieramy drzwi „do siebie” stojąc w korytarzu/przedpokoju naszego domu czy mieszkania, a zawiasy znajdują się po prawej stronie, mówimy, że są to DRZWI PRAWE, OTWIERANE DO WEWNĄTRZ.

Jeśli natomiast stoimy przed wejściem do domu czy mieszkania na zewnątrz, tzn. od strony podwórza lub klatki schodowej, a zawiasy znajdują się po lewej stronie skrzydła, wówczas mówimy o DRZWIACH „LEWYCH”, OTWIERANYCH NA ZEWNĄTRZ.

Gdyby ktoś chciał zapytać: a co w przypadku gdy drzwi posiadają tzw. Ukryte zawiasy? Odpowiedź brzmi: spokojnie, nie panikujcie! Klamka lub pochwyt ZAWSZE znajdują się po przeciwnej stronie zawiasów- nawet jeśli są one niewidoczne dla oka gdy skrzydło drzwi pozostaje w pozycji zamkniętej.

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla was pomocny i już nie straszne Wam będą te „skomplikowane pytania” o strony otwierania.

Jeśli macie wątpliwości co oznaczają pewne określenia techniczne, czy skomplikowane opisy w ofertach. A może po prostu stoicie przed pewnymi wyborami, pragnąc zbudować swój wymarzony, idealny dom, zachęcam do lektury naszych pozostałych artykułów.

Przeczytaj również

Planujesz budowę domu i chcesz poznać dostępne rozwiązania? Napisz lub zadzwoń.

Poniżej jest dostępny przycisk do naszego konfiguratora okien, możesz szybko poznać ceny.

KONTAKT

+48 71 787 49 81
Skontaktuj się z jednym z naszych pracowników, aby omówić szczegóły.
O, której mamy zadzwonić do ciebie? ? (UTC+01:00):

Dzień Miesiąc Godzina

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *