turen

Wybór drzwi

W większości przypadków jest tak, że najpierw tworzymy projekt naszego wymarzonego domu, a dopiero potem wybieramy jakie chcielibyśmy mieć okna i drzwi i jak mają one wyglądać. Nasza koncepcja może ulegać zmianom wraz z pojawiającymi się możliwościami wyboru. Gdy powstają fundamenty zaczynamy poszukiwania okien i drzwi. Wybierając stolarkę na tym etapie budowy, w większości przypadków możemy dokonać zmian w projekcie. Zatem planując naszą przestrzeń życiową, warto pomyśleć nie tylko o dużej i przestronnej kuchni, obszernej jadalni z dużym stołem i sypialni połączonej z łazienką ale również, o przestrzeni wokół drzwi wejściowych, by stworzyć najbardziej optymalne rozwiązane dopasowane do naszych potrzeb.

 

Drzwi otwierane do wewnątrz czy na zewnątrz- jak wybrać te odpowiednie?

Drzwi wejściowe są niewątpliwie wizytówką każdego domu. Dopasowane stylistycznie do wyglądu fasady i harmonijnie skomponowane ze stolarką okienną, będą cieszyć nas swoim wyglądem przez długie lata. Jednakże najważniejszą funkcją jaką pełnią jest zapewnienie nam BEZPIECZEŃSTWA.

Drzwi wejściowe powinny zabezpieczać nasz dom nie tylko przed włamaniem, ale także przed chłodem i opadami. 

Stojąc przed wyborem zakupu drzwi, opócz tego że zastanawiamy się jak mają wyglądać, jakie zabezpieczenia wybrać, to dochodzi jeszcze to: JAK MAJĄ SIĘ OTWIERAĆ?

Wybór nie jest łatwy, gdyż każdy ze sposobów ma swoje plusy i minusy. Tym bardziej trudno jest nam podjąć decyzję. Zakup drzwi to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Wydatek, po którym ostatecznie powinniśmy czuć satysfakcję z właściwie podjętej decyzji.

Aby choć w jakiejś części rozwiać wasze wątpliwości, przedstawimy wam zalety drzwi otwieranych na zewnątrz i do środka pod kątem bezpieczeństwa, komfortu użytkowania i działania na nie czynników zewnętrznych, jak wiatr i opady deszczu czy śniegu.

DRZWI OTWIERANE NA ZEWNĄTRZ

KOMFORT

Jeżeli projekt budowlany nie przewiduje przestronnej strefy po przekroczeniu wejścia do domu, powinniśmy zdecydować się na drzwi otwierane na zewnątrz. 

Nie zabierają nam miejsca wewnątrz przez co możemy swobodnie zaaranżować przedsionek. Często obok drzwi wejściowych montuje się drzwi do pomieszczenia gospodarczego czy kotłowni. W takim przypadku unikami kolizji podczas otwierania drzwi przy przemieszczaniu się pomiędzy pomieszczeniami.

Poza tym, przy drzwiach zewnętrznych nie ma konieczności wybudowania wiatrołapu. Zalecane jest natomiast wybudowanie szerszego podestu, aby osoby wchodzące do domu miały swobodę poruszania się i cofania przed otwieranymi drzwiami, oraz by można było swobodnie manewrować skrzydłem.

CZYNNIKI POGODOWE TAKIE JAK WIATR I OPADY 

Oprócz zalecanego szerszego podestu przed wejściem, warto rozważyć opcję zadaszenia nad drzwiami. Wersji zadaszenia może być mnóstwo, warto jednak wziąć pod uwagę wielkość naszych drzwi (czy są jedno- czy dwuskrzydłowe, z naświetlami lub bez)oraz uwarunkowania klimatyczne. Zadaszenie warto wówczas dopasować tak by padający śnieg nie zalegał później przed drzwiami i nie utrudniał lub wręcz nie umożliwiał nam otworzenia drzwi.

Jeśli w rejonie wieją silne wiatry, a wejście do domu usytuowane jest od strony najbardziej narażonej na działanie wiatru, wówczas silne powiewy mogą dodatkowo uszczelniać drzwi poprzez dociskanie skrzydła do ościeżnicy. 

Przy drzwiach otwieranych na zewnątrz należy pamiętać o zainstalowaniu w posadzce  odbojnika, który w przypadku silnych porywów wiatru, przy otwieraniu drzwi zapobiegnie przed wyrwaniem skrzydła.

BEZPIECZEŃSTWO

Aspekt ten jest szczególnie ważny dla wszystkich rodzajów drzwi. 

W drzwiach zewnętrznych najczęściej stosuje się zasuwnice wielopunktowe, z hakami lub bolcami, które wchodzą w ościeżnicę po przekręceniu zamka. Możliwość zastosowania dodatkowych bolców antywyważeniowych czy zamków elektrycznych oraz alarmów sygnalizujących nam kiedy drzwi pozostają w pozycji otwartej, a kiedy są zamknięte, powinno dawać nam pełne poczucie bezpieczeństwa. Jednak boimy się, że widoczne od zewnątrz zawiasy, umożliwią złodziejowi podważenie skrzydła i włamanie się do naszego domu. Mając takie obawy warto podczas dokonywania zakupów omówić ze sprzedawcą możliwość zastosowania specjalnych krytych zawiasów. Nie dość, że nie będą kusić potencjalnych złodziei to dodatkowo podniosą walory estetyczne drzwi.

Drzwi otwierane na zewnątrz mogą również ułatwić ucieczkę z domu, bądź ewakuację domowników w razie pożaru czy innego niebezpieczeństwa.

 

DRZWI OTWIERANE DO WEWNĄTRZ

KOMFORT

Jeśli tylko projekt naszego domu na to pozwala i mamy odpowiednio dużo przestrzeni wokół wejścia, tak żebyśmy swobodnie mogli otwierać drzwi i mieli zapewnione bezpieczne wejście i wyjście bez skomplikowanej logistyki, możemy spokojnie zamontować drzwi otwierane do wewnątrz. Przy tego typu drzwiach warto zaplanować odpowiednie umiejscowienie włączników światła czy wideodomofon obsługujący furtkę, by mieć do nich łatwy dostęp. Dla naszego komfortu warto zawczasu obmyślić plan zagospodarowania przestrzeni przy wejściu, co pozwoli nam ustalić na którą stronę ma się otwierać skrzydło, tak by nie kolidowało z dostępem do innych pomieszczeń. Jeśli w pobliżu znajdują się drzwi do innych pomieszczeń, to warto aby przy jednoczesnym otwarciu obu skrzydeł nie uderzały one ani nie zahaczały o siebie. Równie ważne jest aby zapewnić sobie swobodę poruszania się zaraz po wejściu do domu. Nikt chyba nie chciałby wykonywać akrobatycznych ruchów podczas zdejmowania płaszcza czy butów. Zaletą drzwi otwieranych do środka jest również fakt, że nie mamy konieczności wychylać się na zewnątrz wpuszczając gości do środka

CZYNNIKI POGODOWE 

Przy drzwiach otwieranych do wewnątrz ważne jest prawidłowe ich zamontowanie, by po zamknięciu, skrzydło idealnie przylegało do ościeżnicy, a przy silniejszych podmuchać wiatru nie pojawił się charakterystyczny świst spowodowany nieszczelnością drzwi. Poza tym, większość drzwi produkowanych jest zgodnie z obowiązującymi normami, wykazując odporność na obciążenia wiatrem oraz wodoszczelność do określonego stopnia. Kolejną ważną kwestią dla tego rozwiązania jest możliwość zastosowania okapnika, montowanego na dole skrzydła od strony zewnętrznej, który dodatkowo zabezpieczy wnętrze przed spływającą wodą (deszcz, śnieg).

BEZPIECZEŃSTWO

Drzwi otwierane do wewnątrz z pozoru łatwiej staranować, bądź wyważyć. Jednakże coraz częściej w drzwiach stosowane są zasuwnice antywłamaniowe o podwyższonej klasie bezpieczeństwa jak RC1, RC2 czy nawet RC3, które skutecznie uniemożliwiają ich sforsowanie przez potencjalnego włamywacza. Poza tym montaż zawiasów od strony wewnętrznej uniemożliwia podważenie drzwi. Duży wpływ na bezpieczeństwo ma poprawny montaż drzwi oraz zastosowany solidny zamek i konstrukcja skrzydła.

Jeśli chodzi o drzwi wejściowe w blokach, to przepisy mówią, że “skrzydła drzwi, stanowiących wyjście na drogę ewakuacyjną, nie mogą, po ich całkowitym otwarciu, zmniejszać wymaganej szerokości tej drogi”. Pomimo, iż korytarze w nowych blokach zazwyczaj są szersze niż było to kiedyś, to jednak najczęstszym rozwiązaniem nadal pozostają drzwi wejściowe otwierane do środka mieszkania. 

Podsumowując: przy wyborze odpowiednich drzwi należy kierować się indywidualnymi preferencjami w zakresie funkcjonalności, oraz dopasować je do projektu naszego domu. Ewentualnie-zmienić projekt. Jedno jest pewne! W każdym przypadku możemy mieć drzwi bezpieczne i wystarczająco odporne na czynniki atmosferyczne. 

Życzymy samych właściwych wyborów !

Przeczytaj również

Okno fenster
Wieje mi pod oknem
Automatyka_do_rolet
Akcesoria do rolet
szprosy
Szprosy
VB
Poszerzenia okienne
Antipanik Beschlag
Okucia antypaniczne
fenster wie oeffnen

Planujesz budowę domu i chcesz poznać dostępne rozwiązania? Napisz lub zadzwoń.

Poniżej jest dostępny przycisk do naszego konfiguratora okien, możesz szybko poznać ceny.

    KONTAKT

    +48 71 787 49 81
    Skontaktuj się z jednym z naszych pracowników, aby omówić szczegóły.




    O, której mamy zadzwonić do ciebie? ? (UTC+01:00):

    Dzień Miesiąc Godzina


    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *