System balustrad całoszklanych

Samonośne balustrady szklane coraz częściej pojawiają się jako element nowoczesnej architektury.

 

Balustrady całoszklane – jak zrealizować efekt panoramiczny?

Balustrady całoszklane są nowoczesnymi, przemyślanymi elementami zabudowy tarasów, balkonów i schodów. Coraz częściej pojawiają się jako ozdobne elementy architektoniczne nie tylko w przestrzeniach prywatnych, ale także publicznych jak i firmowych. Zastosowanie szkła wewnątrz daje wrażenie optycznego powiększenia przestrzeni, z kolei na zewnątrz nadaje lekkości elewacji budynku. Zewnętrzne balustrady całoszklane są elementem aranżacji nowoczesnych projektów, a najbardziej wyjątkowy efekt uzyskujemy w przypadku montażu szkła w profilach liniowych, które następnie są zasłonięte podłogą. Wówczas lekko widoczne są jedynie tafle szkła, które pozwalają na harmonijne oddzielenie przestrzeni pozwalając cieszyć się pięknymi widokami z tarasu czy balkonu.
Szklana balustrada pozwala nam na uzyskanie atrakcyjnego efektu panoramicznego, co podwyższa walory estetyczne obiektu. Dopełnieniem całości jest widok, który zachwyca. 

W jaki sposób montowane są balustrady całoszklane?

Balustrady całoszklane najczęściej montowane są w profilach aluminiowych mocowanych do podłogi. Żeby uzyskać efekt panoramiczny, bez widocznych mocowań, wykorzystywane są profile liniowe. Wyróżniamy dwa typy profili liniowych. Pierwszy typ, czyli „odwrócone” F mocowany jest od góry bezpośrednio do podłogi lub odpowiednio przygotowanego twardego i gładkiego podłoża, za pomocą specjalnych śrub. Drugi typ „U” może być również mocowany do podłogi „od góry” lub „czołowo” czyli bokiem do ściany/ murku. Aby zakryć mocowanie profili dostępne są blendy osłonowe (zaślepki) dedykowane dla poszczególnych profili. Po montażu balustrad można dokończyć budowę gotowej podłogi, która będzie zwieńczeniem całego projektu. Przed przystąpieniem do montażu balustrad warto ustalić szczegóły dotyczące wysokości posadowienia gotowej podłogi, aby dopasować właściwy profil i zamontować go na odpowiedniej wysokości, by osiągnąć pożądany efekt końcowy.


Jakość wykonania balustrady bezramowej

Prawidłowy montaż jest szczególnie istotny z perspektywy funkcjonalności balustrady. Jednak najpierw należy przygotować szczegółowy projekt uwzględniający właściwości podłoża, do którego będziemy mocować balustrady. Należy również omówić jaki chcemy uzyskać efekt końcowy, na jakiej wysokości powinny zostać posadowione profile montażowe względem gotowej podłogi oraz ustalić i wybrać właściwy sposób montażu dla danego projektu. Niezwykle ważny jest również dobór odpowiedniego szkła, które w tym przypadku odgrywa główną rolę. Aby uzyskać efekt panoramiczny zalecamy stosowanie szkła o najwyższej przejrzystości, tzw. szkła odżelazionego. Takie szkło jest po prostu bardziej „czyste” co pozwala na uzyskanie niezwykłego efektu transparentności konstrukcji i pozwala widzieć rzeczy w naturalnych barwach. Standardowe szkło, które zazwyczaj stosuje się w budownictwie i wnętrzarstwie zawiera tlenek żelaza co nadaje mu charakterystyczny zielonkawy odcień. Niestety im grubsza jest tafla szkła tym jego zabarwienie jest mocniejsze. Dlatego wszędzie tam, gdzie widoczne mają być krawędzie szkła lub gdy pożądane jest neutralne zabarwienie proponujemy naszym klientom stosowanie szkła odżelazionego, inaczej zwanego również „OPTI WHITE”. Dodatkowo od góry można stosować różnego rodzaju poręcze, od subtelnych cieniutkich stalowych nakładek po bardziej masywne i wymyślne kształtem. Zastosowanie poręczy na szkło ma swoje zalety, gdyż stanowi to dodatkowe zabezpieczenie krawędzi szkła, co z kolei pozwoli cieszyć się pięknymi widokami przez dłuższy czas i uchroni szkło przed zarysowaniami, wyszczerbieniem krawędzi czy rozklejeniem szkła poprzez wnikanie cząsteczek wody pod folię miedzy dwiema taflami szkła. Tak więc na wysoką jakość wykonania balustrad składa się wiele czynników. Gwarancją zadowolenia klientów są natomiast: wiedza i doświadczenie pracowników oraz staranność w opracowaniu projektu i jego wykonaniu.

Balustrady całoszklane – gdzie zdadzą egzamin?

Balustrady szklane bezramowe najefektowniej prezentują się na balkonach  i tarasach budynków. Czy to w mieście czy poza nim, zastosowanie balustrad pozwala nam na piękny widok nocą oświetlonych budynków, na obserwację wschodów i zachodów słońca nad morzem, jeziorem czy też przepiękne widoki na otoczenie.  Balustradami szklanymi można również zabudować loggie w budynkach mieszkalnych, biurowych lub użytkowych, klatki schodowe, antresole i wszędzie tam gdzie chcemy subtelnie oddzielić przestrzeń. 
Kombinacja szkła i ozdobnych mocowań ze zwyczajową cegłą lub kamieniem tworzy fenomenalny efekt aranżacji industrialnej, coraz częściej popularnej w miejskiej architekturze.  Kolejnym modnym elementem jest połączenie szkła z drewnem np. w charakterze balustrady schodowej, co pozwala uzyskać efekt naturalności i idealnego wkomponowania schodów jako elementu aranżacji wnętrza. Możliwości są praktycznie nieograniczone.

Poniżej przedstawiamy galerię z realizacji z użyciem wsporników punktowych ze stali nierdzewnej. 

Poniżej galeria z rozwiązaniami montażu z użyciem profilu aluminiowego.
Szkło jest osadzone w tym profilu.

Nasze balustrady całoszklane mogą być pięknym akcentem architektonicznym Twojego domu. Jeśli masz pytania lub chciałbyś opracować z nami projekt balustrad do Twojego domu, prosimy skorzystaj z naszego formularza kontaktowego i prześlij do nas zapytanie. Nasi pracownicy odpowiedzą Państwu na Wasze pytania i przedstawią propozycje rozwiązań. 

Jeśli Jesteś zainteresowany naszymi balustradami, może „temat” okien jest jeszcze aktualny?
Zachęcamy do samodzielnej wyceny okien i drzwi przesuwnych w naszych dwóch systemach okiennych: Schüco i Aluplast

 

Wybór odpowiedniego systemu mocowania do balustrad całoszklanych zależy od konstrukcji budynku i elementów nośnych. Jest również elementem architektonicznej całości, która jest wypadkową projektanta i Was, przyszłych użytkowników.

Do „produkcji” balustrad wykorzystujemy najczęściej szkło VSG tzn. szkło bezpieczne laminowane, w którym tafle szkła są ze sobą sklejane, a pomiędzy nimi stosowane są specjalne folie, które „utrzymują” kawałki szkła na miejscu w przypadku stłuczenia szkła.

Poniżej w zakładkach przekazujemy informacje o rodzajach szkła oraz  o możliwych rozwiązaniach, które stosujemy we „francuskich” balkonach.

 

Zobacz także

Zapoznaj się z naszymi pozostałymi produktami prezentowanymi poniżej.
Kliknij i przejdź

Żaluzje

Drzwi

Okna

Przesuwne

Rolety

Okna ALU

Użyj formularza aby nam wysłać wiadomość, będzie nam miło

Jeśli jest taka możliwość, Wyślij nam proszę, projekt balustrad.